„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 PAMIĘTAMY!”

Niełatwo mówi się o trudnej przeszłości, ale podjęliśmy takie wyzwanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabełkowie w ramach projektu pt. „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”, realizowanego z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przypominanie realiów życia, represji i pacyfikacji strajkujących, internowanie i lęk o bliskich wydają się odległe i minione, ale warto je przypominać kolejnym pokoleniom, aby świadomego przeżywać dzieje naszej Ojczyzny i uczyć się na ich przykładzie.

W pierwszych dniach projektu, nieopodal szkolnego sklepiku pojawił się  kącik historyczny o stanie wojennym, a wraz z nim sylwetki znanych postaci z ówczesnego życia społecznego, kartki na żywność, strój strażacki z lat 80-tych, książki i bardzo pomysłowo wykonany przez mamę i uczennicę z klasy VII – czołg.

Jeszcze tego samego dnia tam też stanęła monumentalna wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, przywieziona  ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności  w Katowicach. Wydarzenia z pacyfikacji górników KWK „Wujek”, reakcje świata na działania w Polsce, losy internowanych patriotów i skala represji wywierały mocne wrażenie na zwiedzających.

Wystawę i historyczny kącik zwiedziły zarówno nasze przedszkolaki, jak i uczniowie z klas I – VIII. Świetną okazją ku temu była uroczystość zorganizowana 10 listopada z okazji Święta Niepodległości. Wśród zwiedzających nie zabrakło również dorosłych mieszkańców  gminy. Jedni sobie przypominali te trudne czasy, inni ze zdumieniem je poznawali.

Uczniowie mieli zajęcia lekcyjne przy wystawie lub w swoich klasach, gdzie także ogadali poruszający do głębi serca film pt. „Nie zabierajcie mi mamy”. Spisywanie relacji osób pamiętających wydarzenia z początku lat 80-tych, udział w konkursach i komponowanie  recenzji o kąciku historycznym i wystawie były trudnym wyzwaniem, ale niewątpliwie przyczyniały się do poznawania prawdziwej historii naszej Ojczyzny i uczyły patriotyzmu.

Do udziału w projekcie zachęciła Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Jadwiga Wiśniewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego i Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Koordynator projektu mgr Sylwia Jambor

Anna Kubica

Fotorelacja TUTAJ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.