Dzień Fibonacciego 2021

23 listopada świętujemy Dzień Fibonacciego. Leonardo Fibonacci to włoski matematyk z przełomu XII/XIII wieku, który odkrył swój słynny ciąg, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. I tak otrzymujemy: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, itd. Nie byłoby w tej zależności nic nadzwyczajnego, jednak pojawia się ona niemal wszędzie wokół nas, m.in. w przyrodzie, anatomii ludzkiego ciała, sztuce, architekturze, muzyce, informatyce. Geometryczna interpretacja tego ciągu przedstawia się jako złota spirala Fibonacciego, którą świetnie obrazują kształty galaktyk, muszelek, a nawet budowa naszego DNA.

Z okazji matematycznego święta, uczniowie klasy VIII wzięli udział w szeregu zadań, związanych z ciągiem Fibonacciego. Po krótkiej prezentacji i projekcji filmowej, powstały geometryczne konstrukcje złotej spirali. A podczas lekcji matematyki, uczniowie podzieleni na grupy, wzięli udział w matematycznym escape roomie. Zadaniem każdej grupy było wykonać matematyczno – logiczne zadania, a w rozwiązaniu uczniowie otrzymali kod do skrzynki z nagrodą.

Lekcja była świetną zabawą integrującą klasę, ale przede wszystkim utrwalała wybrane zagadnienia matematyczne i pokazała jak pracować w grupie.
mgr Edyta Obruśnik

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.