Dnia 28 maja 2022 odbyła się w Katowicach niezwykła uroczystość, zorganizowana przez rodzinę Józefa Rymera z okazji kilku wyjątkowych rocznic, przypadających w tym roku. Wśród nich setna rocznica nadania godności pierwszego wojewody śląskiego Józefowi Rymerowi i podpisania przez niego Aktu przyłączenia Śląska do Polski, 140. rocznica urodzin, 100. rocznica śmierci.
Spotkanie, upamiętniające wybitną sylwetkę Józefa Rymera, rozpoczęło się o godz. 10.00 na Cmentarzu Katolickim przy ul. Francuskiej w Katowicach. Nasza szkolna delegacja: z kwiatami Natalia Polnik, a przy sztandarze Martyna Fila, Łukasz Janik i Karolina Żurek bardzo uroczyście oddała hołd, składając znicze i biało-czerwoną wiązankę na grobowcu Teresy i Józefa Rymerów. Podobnie uczynili włodarze Miasta Katowice i członkowie rodziny. W atmosferze zadumy dokonania Józefa Rymera, trudy codzienności, także wspaniałą postawę pani Teresy Rymerowej przypomniał najstarszy w linii męskiej wnuk, pan Krzysztof Franek. Podkreślił ogromną pracowitość swojego dziadka, który pochodził z wiejskiej biedoty, wyjechał już w wieku 16 lat za chlebem i z niewielkim wykształceniem, a wywarł tak wielki wpływ na kształt naszej Ojczyzny. W styczniu 1920 roku włączył się w akcję plebiscytową i walkę przyłączenia Śląska do Polski, a 3 lipca podpisał w Rybniku w tej sprawie dokument. Zarówno pan Krzysztof, będący synem pierwszej córki Józefa i Teresy Rymerów, jak i inni członkowie rodziny ze wzruszeniem mówili, iż są dumni z dokonań swojego przodka, z jego codziennej postawy uczciwego i dzielnego Polaka.
Po złożeniu kwiatów na cmentarzu szkolna delegacja, członkowie rodziny i inni sympatycy udali się do byłego gmachu urzędu wojewódzkiego, obecnie Rektoratu Akademii Muzycznej, aby zwiedzić pierwsze miejsce pracy Józefa Rymera jako wojewody, urzekające swym pięknem i dostojeństwem. Kolejnym punktem uroczystości był udział o godz. 12.00 w Mszy św. odprawionej w Archikatedrze Chrystusa Króla przy ul. Plebiscytowej przez arcybiskupa Wiktora Skworca, podczas której uczniowie dumnie prezentowali sztandar. Potem wszyscy udali się do budynku Urzędu Marszałkowskiego, gdzie pod tablicą pamiątkową ku czci Józefa Rymera nasza delegacja ze sztandarem również złożyła kwiaty. Szczególnym i wzbudzającym wiele emocji punktem całego wyjazdu było zwiedzanie gmachu Urzędu wraz z Salą Obrad Sejmu Śląskiego i poruszaniem się windą paciorkową. To techniczna ciekawostka (paternoster), w ramach której połączone jak paciorki różańca kabiny krążą w nieustannym ruchu, a korzysta się z nich po prostu wskakując i wyskakując na żądanym piętrze. Nic więc dziwnego, że wzbudzała wiele radości i cieszyła się ogromnym powodzeniem przy okazji zwiedzania.
Pełni pięknych wspomnień i wrażeń delegacja uczniów: Natalia, Martyna, Karolina i Łukasz wraz z przedstawicielem rodziców, Panią Iwoną Koprek, nauczycielką Panią Ewą Leśko-Tylki oraz Dyrektor ZSP Panią Anną Kubicą, przyjechali ok. 16.30 do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie.
Anna Kubica
Fotorelacja TUTAJ