Drogą Rymera idziemy…

Słowa Pieśni Szkoły zabrzmiały w piątek 2 grudnia bardzo mocno podczas uroczystości z okazji wyjątkowych jubileuszy, które przypadły w 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabełkowie. Wśród nich: 20-lecie nadania Przedszkolu imienia Kubusia Puchatka,  35-lecie  nadania Szkole imienia Józefa Rymera, 140. rocznica jego urodzin  oraz 100. rocznica śmierci i przyznania mu godności Pierwszego Wojewody  Śląskiego.

Przybyli m.in. członkowie rodziny wielkiego zabełkowianina: Krzysztof Franek z żoną, Maurycy Fojcik z siostrzeńcami, Elżbieta Otlik, wójt senior Wilhelm Wolnik, dyrektor GZOKSiT-u Daria Wieczorek, sołtys Marian Studnic, proboszcz dr Franciszek Grabelus, autor publikacji  o Rymerze z ramienia IPN-u dr Daniel Szlachta, dyrektorzy Szkoły Podstawowej: Marek Tomczyszyn, Teresa Staszek, Iwona Krupa, delegacja ze Szkoły w Boguminie: dyrektor Barbara Bolcarowiczowa i pani Jana Sitkowa, dyrektorzy przedszkoli i szkół w Krzyżanowicach, Bartosz Szostek z Panteonu Górnośląskiego, przedstawiciele Rady Rodziców: Ewelina Piontek i Ewelina Chłapek oraz nauczyciele, pracownicy emerytowani i obecni ZSP.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Św. Jadwigi w Zabełkowie. Podczas homilii ks. proboszcz przypomniał, jak wielkie znaczenie w życiu Józefa Rymera miały uczciwość i niezłomność, Dekalog, troska o bliskich i praca dla Ojczyzny. Po komunii dyrektor Anna Kubica odnowiła Akt Zawierzenia Zespołu Niepokalanemu Sercu Maryi.

Potem w sali gimnastycznej  odbyła się akademia – pełna zadumy, poezji, muzyki i tańców. W pierwszych chwilach z Hymnem państwowym, Pieśnią Szkoły, złożeniem kwiatów przy portrecie Józefa Rymera, powitaniem i przemowami gości. Dyrektor Anna Kubica przypomniała, iż procedury nadania imienia Szkole przeprowadziła była dyrektor Zuzanna Kwiatkowska-Lustig, a w Przedszkolu – była dyrektor Rita Wieczorek. Dyrektor ZSP odczytała ich listy gratulacyjne i życzenia.

Następnie po ceremonii wyprowadzenia Sztandaru zdumionym widzom uczniowie klas I i II zaprezentowali budowanie ze sporych elementów Przedszkola i Szkoły. Gdy stanęły w pełnej krasie, przedszkolaki i starsi uczniowie przypomnieli całą historię życia Patrona Szkoły, wartości o które walczył i cechy, które go wyróżniały. Nie zabrakło chwil zabawnych, kiedy uczniowie klasy III porwali do wspólnej zabawy przybyłego z Krakowa pana Maurycego Fojcika, który w meloniku i z wąsami bardzo przypominał samego Rymera. Z kolei widzom nogi wręcz rwały się do tańca, gdy przedszkolaki i  uczniowie w pięknych ludowych strojach zaprezentowali tańce śląskie, przypominając wesele Józefa i Teresy z domu Kozubek.

Nie obyło się także bez wspomnień o trudach i zagrożeniach w życiu naszego Patrona, a gdy przestało bić jego serce, także o losach jego rodziny. Przejmująca muzyka i słowa piosenki „Moja Ojczyzna to mój dom …” połączyły w całość opowieść o niezwykłym człowieku, jakim był Józef Rymer, uczeń i Patron Szkoły w Zabełkowie  oraz Pierwszy Wojewoda Śląski. Na zakończenie wspomnienia o nim przedstawił w formie multimedialnej Bartosz Szostek z Panteon Górnośląskiego w Katowicach.

Akademia mocno poruszyła serca wszystkim zgromadzonym. Po niej zaproszeni goście zwiedzili Izbę Pamięci Józefa Rymera, wpisali się do Kroniki, wzięli udział w pamiątkowym zdjęciu, a następnie wraz z nauczycielami, pracownikami Zespołu udali się na poczęstunek do pobliskiego  Gościńca nad Strumykiem.

Anna Kubica

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.