Jak św. Marcin pomógł żebrakowi…

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale również dzień, w którym w szczególny sposób upamiętnia się postać św. Marcina. Z tej okazji 10 listopada w kościele parafialnym w Zabełkowie odbyło się nabożeństwo, w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej oraz wychowankowie tutejszego Przedszkola wraz z rodzicami. Po nabożeństwie wszyscy mogli zobaczyć scenkę rodzajową przedstawiającą elementy z życia św. Marcina, a szczególnie historię, kiedy to Marcin – jeszcze jako żołnierz – zauważył w mieście Amiens biednego żebraka. Wzruszony podzielił się z nim swoim płaszczem. Podobno jeszcze tej samej nocy żołnierzowi ukazał się w śnie Jezus, który dziękował za jego postawę.

Po scence odegranej przez uczniów naszej szkoły wszyscy wzięli udział w pochodzie na boisko, gdzie rozdawano pyszne rogaliki wypieczone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

W trakcie wydarzenia rozdano również nagrody dla uczestników konkursu na najpiękniejsze lampiony, ufundowane przez organizatorów wydarzenia.

Później były gry, zabawy i sporo smakołyków. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w organizację tej imprezy.
S.P

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Jak św. Marcin pomógł żebrakowi… została wyłączona

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych 🇵🇱 Po 123 latach zaborów, niewoli, naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem, nasz kraj odzyskał suwerenność w 1918 roku. Z tej to okazji wczoraj, 10 listopada 2023 roku w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez klasę V i klasę VI, pod przewodnictwem wychowawców – pani Edyty Obruśnik-Dykacz i pani Anety Lasak.

​Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie, przeplatane pieśniami patriotycznymi, przygotowane przez szkolne kółko wokalne. Nostalgicznego nastroju dodały utwory wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, które były tłem dla występujących. Nie zabrakło również przemowy pani wicedyrektor Katarzyny Niewęgłowskiej.

​Na koniec akademii cała szkoła odśpiewała wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji #SzkołaDoHymnu 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
E.O.-D.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Narodowe Święto Niepodległości została wyłączona

Klasa 6 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i nie tylko…

W środę, 8 listopada klasa 6 naszej szkoły wraz z panią wicedyrektor Katarzyną Niewęgłowską oraz panią Anetą Lasak wybrała się w ramach współpracy na Politechnikę Śląską do Gliwic. Uczniowie zwiedzili tam Laboratorium Wirtualnego Latania, w którym stoi duże urządzenia treningowe przypominające kadłub samolotu. Po krótkim wykładzie dr. inż. Dariusza Myszora uczniowie mieli okazję stać się pilotami samolotów, zasiadając w symulatorach lotów. Było to naprawdę niezwykłe doświadczenie ✈️ Uczniowie mieli też okazję porozmawiać ze studentami, zadawać im pytania związane z lotnictwem. Wśród nich znalazło się paru pasjonatów.

W drodze powrotnej pojechaliśmy do Muzeum Ognia, które znajduje się w Żorach 🔥 Uczniowie brali tam udział w pokazach chemicznych, rozpalili ognisko bez użycia zapałek oraz zobaczyli jak wybucha wulkan, a wszystko to przy udziale wyobraźni. Po pokazach uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Śladami ognia”. Interesującą atrakcją było też zwiedzanie ekspozycji i korzystanie z prezentacji multimedialnej, która szlakiem prowadziła dzieci przez historię, ujawniając tajemnice żywiołu ognia na przestrzeni wieków. Dzieci znakomicie się bawiły, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki ☺️

A.L.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Klasa 6 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i nie tylko… została wyłączona

Chwila zadumy nad mogiłą…

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. To właśnie tego dnia zanosimy kwiaty na groby naszych bliskich i zapalamy symboliczny znicz wyrażający naszą pamięć o nich. Nasza szkoła, pielęgnując tradycję, dba o czystość wokół pomnika Powstańców Śląskich. Uczniowie wyrażają tym samym szacunek dla ofiar poległych w czasie powstania.

Dzięki tej inicjatywie młodzież nie tylko utrwala sobie historię i uczy się patriotyzmu, ale przede wszystkim sprawia, że pamięć o poległych jest ciągle żywa.
E.J.-C.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Chwila zadumy nad mogiłą… została wyłączona

Klasa 5 w Łubowicach

Dzisiaj, 24 października uczniowie klasy piątej naszej szkoły pojechali na wycieczkę edukacyjną do Łubowic – miejsca urodzenia niemieckiego poety Josepha von Eichendorffa.
Uczniowie poznali tam historię śląskiego odgałęzienia rodu Eichendorffów, zwiedzili Izbę Pamięci Josepha von Eichendorffa oraz Izbę Regionalną z ekspozycjami archeologicznymi.

Najciekawszą atrakcja wycieczki była gra terenowa wokół ruin zamku i starego cmentarza. Uczniowie podzieleni na grupy musieli odnaleźć oraz rozwiązać zadania i łamigłówki ułożone przez organizatora.

Po wyczerpującej grze w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa czekał na wszystkich pyszny obiad. Zmęczeni ale zadowoleni wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.
A.L.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Klasa 5 w Łubowicach została wyłączona

Wyjazd klas 4 i 5 do Wodzisławia Śląskiego

19 października uczniowie klas 4 i 5 wybrali się wraz z wychowawczyniami i panią pedagog do Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, gdzie mieszczą się muzeum oraz Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA.

Najpierw był czas na eksperymentowanie i rozbudzanie kreatywności. Dzieci odkrywały zjawiska i prawa rządzące światem, mierzyły się z wyzwaniami logicznymi i konstrukcyjnymi, a przede wszystkim zwyczajnie dobrze się bawiły. Potem przyszła pora na lekcję muzealną dotyczącą sfragistyki, czyli nauki pomocniczej historii, zajmującej się badaniem pieczęci jako źródeł historycznych.

Po części teoretycznej była część praktyczna. Uczniowie złożyli kartki i pieczętowali stworzone przez siebie listy. Na końcu zwiedziliśmy część wystaw muzealnych. Podziwialiśmy ciosy i zęby mamuta, zobaczyliśmy również jak wyglądało średniowieczne grodzisko.
S.P.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Wyjazd klas 4 i 5 do Wodzisławia Śląskiego została wyłączona

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabełkowie świętowano Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich osób, które stoją obok młodego człowieka i pomagają mu w rozwoju.

W naszej placówce również uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Uczniowie klasy I i III pod opieką wychowawców: pani Eweliny Fuchs, Krystyny Praszelik i Karoliny Ciuberek przygotowali program artystyczny, podczas którego dziękowano pedagogom oraz wszystkim pracownikom za ich trudną pracę.

Akademię uświetnił występ szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem pani Edyty Obruśnik-Dykacz. Podczas uroczystości głos zabrały również pani wicedyrektor Katarzyna Niewęgłowska oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewelina Chłapek.

Na zakończenie Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców wręczyła wszystkim pracownikom szkoły słodkie upominki.
E.F.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Dzień Edukacji Narodowej została wyłączona

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

6 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień ten miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, która tak często bywa zapomniana przez uczniów. Nad organizacją czuwały panie Elżbieta Niedziela i Edyta Obruśnik-Dykacz.
Podczas lekcji matematyki odbyły się różne gry, zabawy i konkursy matematyczne. Mamy nadzieję, że sprawiły one wiele radości uczniom oraz udowodniły, że matematyka może być przyjemna.

W klasach III – VII został przeprowadzony konkurs pt. „Sprawdzamy, czy tabliczkę mnożenia znamy”, w którym jak co roku wyłoniliśmy Mistrza Tabliczki Mnożenia każdej klasy. Po zaciętych dogrywkach mistrzami zostali:

Klasa III – Paweł Przybyła🥇

Klasa IV – Oliwia Hanc🥇

Klasa V – Damian Smołka🥇

Klasa VI – Martyna Fila🥇

Klasa VII – Patryk Helczyk🥇

​Kolejny przeprowadzony konkurs to „BINGO matematyczne”. Mistrzami bingo zostali: Robert Hanc (klasa V), Maksymilian Basista (klasa V), Karolina Żurek (klasa VII) i Karolina Basista (klasa VII).

​Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym związanym z tabliczką mnożenia. Zwycięzcą został Gabriel Besz (klasa V).
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursach
i gratulujemy wszystkim uczestnikom.
„Mnożymy szczęście, dzieląc się uśmiechem”
E.O., E.N.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia została wyłączona

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

22 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w Samorządzie mieli okazję przedstawić swoje pomysły na plakatach, które zawisły na korytarzu szkoły. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły został uczeń klasy VII Dominik Antkowiak, który zdeklasował swoich konkurentów. Zastępcą Przewodniczącego Szkoły została Martyna Fila, natomiast protokolantem Julia Krakówka.

Gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnych stanowisk. Wszystkich uczniów klas 4-7 zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.
E.J.-C.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Wybory do Samorządu Uczniowskiego została wyłączona

Event Ekologiczny

29 września 2023 roku w naszym zespole odbył się Event Ekologiczny w ramach projektu z WFOŚiGW w Katowicach 🌳🍁🌿💧W ramach przedsięwzięcia zrealizowano prelekcję na temat konieczności ochrony pszczół i ich wpływu na ekosystem, którą poprowadził pan Andrzej Mrozek oraz pan Jarosław Darda 🐝🐝🐝 Prelekcja na temat potrzeby oszczędzania wody poprowadzona została przez panią Edytę Jambor-Cwik 💧

W ramach projektu odbył się konkurs plastyczny pt. „Jak chronię przyrodę wokół siebie”. Odbyły się również zajęcia sportowe promujące aktywny tryb życia, takie jak: przeciąganie liny, rzuty do celu, gry i zabawy, wyścigi z przyborem nietypowym – przenoszenie naczynia z wodą itp.
Event rozpoczął się od przemarszu korowodu promującego ekologiczny styl życia po miejscowości Zabełków, następnie uczniowie i dzieci z przedszkola mieli możliwość wzięcia udziału w zaplanowanych działaniach. W trakcie trwania eventu była możliwość degustacji zdrowych kanapek i deserów owocowych przygotowany przez pana Adama Rycka 🥪

Podsumowując wszystkie działania uczestnicy zostali nagrodzeni ekologicznymi upominkami, rozdano nagrody za udział w konkursie plastycznym oraz nagrody klasowe. Uczniowie mieli także możliwość zagrania w gry edukacyjne. Wszystkie materiały i nagrody zakupione zostały z funduszu Eventu Ekologicznego pod nazwą „Ochrona przyrody dla naszej przyszłości”.

Gościnnie na Evencie Ekologicznym pojawiła się Pani Angelika Krupa – Ekodoradca Gminy Krzyżanowice, która opowiedziała uczniom jak należy dbać o ochronę powietrza oraz wręczyła drobne upominki najbardziej zaangażowanym nauczycielom, którzy przyczynili się do zorganizowania eventu promującego ekologię.

Wszyscy świetnie się bawili.

Na zakończenie eventu zasadzone zostały rośliny zielone, które upiększą teren wokół placówki 🌱🌳🌿

K.N.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Event Ekologiczny została wyłączona