Konkurs Recytatorski klas I-III

10 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Zabełkowie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III. Wzięło w nim udział 7 uczniów. Zdobywcy I miejsc to:

Tatiana Wieder z klasy I
Daniel Kupka z klasy II
Emilia Chrysteczko z klasy III

Uczniowie  zostali zgłoszeni do  XVII Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Z przyrodą za pan brat”. Organizatorem tego konkursu była Szkoła Podstawowa w Tworkowie.
W tym konkursie, który odbył się 16 marca, nasza uczennica klasy I Tatiana Wieder zdobyła III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
E.F.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Konkurs Recytatorski klas I-III została wyłączona

W Zabełkowie gwara ciągle żywa!

16 marca w Centrum Kultury w Tworkowie odbyła się kolejna edycja Konkursu Gwary Śląskiej. Na scenie zaprezentowali się artyści również z naszej szkoły i naszego przedszkola. Okazało się, że doskonale godają po śląsku i tym samym świetnie
pielęgnują gwarę. Przedstawili na scenie różnorodne teksty m.in. bajkę o rybiorzu i złotej rybce czy godkę o kluskach.

Dwie uczennice naszej szkoły otrzymały wyróżnienia, a są to: Martyna Fila i Emilia Kupka. Wyróżnione zostały również nasze przedszkolaki: Zofia Mazur, Liliana Buba. Grand Prix w kategorii „przedszkola” otrzymał Wojciech Seemann.

ZSP reprezentowali: Anna Jureczka, Zofia Mazur, Liliana Buba, Wojciech Seemann, Tomasz Seemann, Szymon Pietrasz, Wiktoria Wileczelek, Antonina Sywulak, Maximilian Kubny, Olivier Gliśnik, Maksymilian Basista, Martyna Fila, Amelia Piontek, Emilia Kupka, Natalia Polnik, Karolina Basista
S.P.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania W Zabełkowie gwara ciągle żywa! została wyłączona

V Gminny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz pamięci liczby pi”

14 marca 2023 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Zabełkowie odbył się V Gminny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz pamięci liczby pi” pod patronatem Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorkami konkursu były panie: Edyta Obruśnik i Elżbieta Niedziela.

Celem konkursu jest popularyzacja kultury i zainteresowań z dziedziny matematyki, rozwijanie pamięci i koncentracji, a w szczególności integracja środowiska dzieci i młodzieży szkół Gminy Krzyżanowice.

Tegoroczny konkurs rozpoczęła pani Anna Kubica – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie, która przywitała gości oraz uczestników. Na uroczystości obecni byli: wiceprezes Banku Spółdzielczego z Krzyżanowic – pan Michał Kura, nauczyciele i opiekunowie uczestników konkursu.
Nie zabrakło również tradycyjnego już „pi-tortu”, który osłodził czas oczekiwania na wyniki konkursu.
A oto one:
Kategoria młodsza (kl. 1 – 5)
Martyna Fila kl. 5 ZSP Zabełków – 345 miejsc po przecinku
Dawid Przybyła kl. 5 ZSP Zabełków – 205 miejsca po przecinku
Oliwia Wolnik kl. 5 ZSP Zabełków – 150 miejsca po przecinku

Kategoria starsza (kl. 6 –8)
Lena Stanuch kl. 6 ZSP Zabełków – 411 miejsc po przecinku
Daria Liszka kl. 8 SP Krzyżanowice – 226 miejsc po przecinku
Paulina Siegmund kl. 8 SP Tworków – 204 miejsca po przecinku

Pozostali uczestnicy konkursu:
SP Bieńkowice: Dominik Cwik (45), Renata Bedrunka (102), Szymon Ciepły (104), Adrian Otawa (61)
SP Tworków: Anna Popławska (159), Zuzanna Juraszczyk (87), Adam Zygar (87)
ZSP Zabełków: Alicja Koloska (172), Szymon Pietrasz (138).

Szczególne podziękowania kierujemy do tegorocznych sponsorów, którymi byli:
Gmina Krzyżanowice
Bank Spółdzielczy z Krzyżanowic
Firma HomeInstal z Krzyżanowic.
Bardzo dziękujemy za wsparcie i hojność.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy znakomitej pamięci i mamy nadzieję do zobaczenia za rok!
E.O. i E.N.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania V Gminny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz pamięci liczby pi” została wyłączona

Mały Książę odwiedził KGW w Zabełkowie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. J. Rymera przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabełkowie przedstawili 8 marca z okazji Dnia Kobiet w Gościńcu nad Strumykiem spektakl muzyczno-teatralny pt. „Mały Książę”. Niezwykłą podróż po planetach i opowieść o prawdziwej przyjaźni młodzi artyści z klas III-VIII zaprezentowali podczas spotkania Koła Gospodyń Wiejskich, w którym wzięli udział także Wójt Gminy Krzyżanowice, Pan Grzegorz Utracki, i Sołtys Zabełkowa, Pan Marian Studnic.

Podczas inscenizacji trzecioklasiści przy piosence „Wirują planety” z humorem odkryli tajemnice naszego Układu Słonecznego. Wpleciona w podróż historia małego chłopca z planety B-612 i jego niezwykłe rozmowy m.in. z Różą, Lisem, Bankierem, Geografem, Pijakiem czy Latarnikiem, przypomniały, że naprawdę w życiu „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Całość przepełniona muzyką i śpiewem zespołu wokalnego, śpiewającego m.in. „Gdzie jesteś, Mały Książę, gdzie” przy akompaniamencie Pani Edyty Obruśnik, bardzo barwnie podkreślała istotę prawdziwej przyjaźni, zgodnie ze słowami: „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Panie Annę Kubicę, Ewelinę Fuchs i Edytę Obruśnik w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Anna Kubica

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Mały Książę odwiedził KGW w Zabełkowie została wyłączona

Eliminacje szkolne – Liczba pi 2023

 

2 i 3 marca 2023 roku został przeprowadzony Szkolny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz pamięci liczby pi”, przygotowany przez panie: Edytę Obruśnik i Elżbietę Niedziela. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 33 uczestników. Wyniki są następujące:

Kategoria młodsza (klasy I – V)
I miejsce – Martyna Fila, klasa V
II miejsce – Dawid Przybyła, klasa V
III miejsce – ex aequo Oliwia Wolnik i Szymon Pietrasz, klasa V

Kategoria starsza (klasy VI – VIII)
I miejsce – Lena Stanuch, klasa VI
II miejsce – Alicja Koloska, klasa VI
III miejsce – Karolina Drobny, klasa VIII

W konkursie udział wzięli:

Klasa III – Dominik Wieder, Stanisław Rojewski, Mikołaj Antkowiak

Klasa IV – Maksymilian Basista, Olivier Seemann, Zofia Kura, Anna Drobny, Matylda Leśniak, Emilia Kupka, Mikhailo Herasymenko

Klasa V – Agata Hiltawska, Antonina Sywulak, Mateusz Proszek, Marta Grabowska, Maximilian Kubny, Amelia Hałacz, Natalia Polnik, Nadia Swoboda Klasa VI – Karolina Basista, Aleksandra Kotulak, Dominik Antkowiak

Klasa VIII – Amelia Kubny, Wiktoria Cymbaluk, Marta Rybarz, Kinga Bobrzik, Amelia Kania

Do etapu gminnego przechodzą dwa pierwsze miejsca z każdej kategorii wiekowej. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w szkolnym konkursie.

V Gminny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz pamięci liczby pi” pod patronatem Wójta Gminy Krzyżanowice odbędzie się 14 marca 2023 roku.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
E.O

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Eliminacje szkolne – Liczba pi 2023 została wyłączona

Mobilne Kino 3D w szkole.

W poniedziałek 6 marca odwiedziło naszą szkołę Mobilne Kino 3D. Uczniowie z klas I – III oglądali film pt. „Epoka lodowcowa – era dinozaurów”, a klasy starszne obejrzały film pt. „Wspaniały Ocean”. Dzięki technologii 3D dzieci były nie tylko widzami, lecz także uczestnikami podróży przez magicznie piękny i głęboki ocean!

Uczniowie wynieśli wiele ciekawostek z filmów, na pewno na długo je zapamiętają 😉A.L.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Mobilne Kino 3D w szkole. została wyłączona

Żywa lekcja historii, czyli „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował?”

W czwartek 2 marca w  naszej Szkole odbyła się żywa lekcja historii  pt. „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował?”.  Ciekawą i barwną prelekcję z bogactwem  dawnych strojów, szlacheckich i chłopskich, pokazem uzbrojenia i rynsztunku wojennego poprowadzili przedstawiciele Agencji Widowisk Historycznych Arkona.

Uczniowie dowiedzieli się, czym charakteryzowały się polska husaria i ich rycerskie rumaki, jak wyglądały żupany, kołpaki, pojedynki na szable, a także jakimi władcami byli m.in. Stefan Batory i Jan III Sobieski.

Pod koniec spotkania odbyły się różne konkursy, w których uczniowie pochwalili się, ile zapamiętali z lekcji historii. Najmocniejszym akcentem, niecierpliwie wyczekiwanym,  był wystrzał z broni czarnoprochowej na szkolnym dziedzińcu.

W żywej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klas I-VIII. Zdjęcia wykonywano aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Anna Kubica

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Żywa lekcja historii, czyli „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował?” została wyłączona

Klasa VIII  Teatrze „Banialuka” w Bielsku-Białej i na Równicy w Ustroniu

Pierwszego marca, kilka minut po 7.00 rano, wszyscy ósmoklasiści z naszej Szkoły wyruszyli do Teatru BANIALUKA w Bielsku-Białej, aby zobaczyć spektakl pt. „Ballady i romanse”, oparty na poezji Adama Mickiewicza. Brawurowa gra aktorów, dynamiczne zwroty wydarzeń i bardzo pomysłowe wykorzystanie elementów scenografii wspaniale oddały atmosferę i cechy polskiego romantyzmu, tajemniczość słowiańskich wierzeń i piękno twórczości narodowego wieszcza. Słowa z ballady „Romantyczność”:  Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu! Miej serce i patrzaj w serce! niosły ponadczasowe przesłanie.

Po duchowej uczcie ósmoklasiści pojechali do Leśnego Parku Niespodzianek na Równicy w Ustroniu. Tam chodzili pośród różnych dzikich zwierząt, obserwowali drapieżne ptaki i wzięli udział w pokazie lotów sów. Ciekawe opowieści o ich zwyczajach,  spontaniczna radość i kreatywność na placu zabaw uczyły jak aktywnie wypoczywać, uczyć się i budować przyjaźń.

Z wypiekami na twarzach, zmęczeni, głodni, ale szczęśliwi uczniowie klasy VIII udali się z opiekunami – paniami Anną Kubicą i Elżbietą Niedzielą – do dawnego schroniska PTTK, a obecnie Gościńca „Równica”. W eleganckiej i przytulnej sali jadalnej odpoczynek i posiłek smakowały wyjątkowo.

Po przyjeździe o 16.30 do Zabełkowa i przypomnieniu zasad bezpiecznego powrotu do domu, nastąpiło rozwiązanie bogatej w wiele wrażeń wycieczki.

Anna Kubica

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Klasa VIII  Teatrze „Banialuka” w Bielsku-Białej i na Równicy w Ustroniu została wyłączona

Bal karnawałowy

W poniedziałek 20 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy 🥳🥳🥳 Wszyscy uczniowie bawili się wspaniale przy rytmach skocznej tanecznej muzyki.

Organizacją zabaw, oprawą muzyczną i dekoracją zajęli się uczniowie klasy VIII, a poczęstunek dla dzieci ufundowała Rada Rodziców w postaci bonu do sklepiku szkolnego. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy.

Bal dostarczył wszystkim wielu emocji i niezapomnianych przeżyć, a dzieci z uśmiechem na twarzy wracały do domu. Kolejny bal już za rok! 🥳🎈🎊
A.L.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Bal karnawałowy została wyłączona

Wycieczka do Planetarium w Chorzowie

Dnia 15 lutego klasy IV-VI wybrały się na wycieczkę do kina IMAX w Katowicach oraz do Planetarium w Chorzowie. W kinie uczniowie mogli przenieść się na wyspę Madagaskar, gdzie poznali życie lemurów.

Następnym punktem wycieczki było Planetarium Śląskie, które jest największym i najstarszym obserwatorium astronomicznym w Polsce. Tam uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu ruchu obrotowego oraz obiegowego Ziemii. Poznali nazwy gwiazdozbiorów oraz nauczyli się je klasyfikować do poszczególnych pór roku. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.
E.J.-C.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Wycieczka do Planetarium w Chorzowie została wyłączona