Biblioteka

BLOG BIBLIOTEKI

https://bibliotekazspzabelkow.blogspot.com/


 

W środę 5 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbędą się Ogólnopolskie Wybory Książek. Dzięki nim dowiemy się, które książki najchętniej czytają nasi uczniowie.

Na specjalnie przygotowanych anonimowych kartach do głosowania dzieci będą mogły wpisać od jednej do trzech najciekawszych książek, przeczytanych w ostatnim czasie. Uzupełnioną kartę wrzucą następnie do urny w szkolnej bibliotece.

Po zakończeniu wyborów szkolna komisja wyborcza podliczy głosy i stworzy zestaw tytułów w podziale na przedziały wiekowe.

 


8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Biblioteki.

Z tej okazji szkolną bibliotekę odwiedziły Smyki i Bystrzaki z naszego przedszkola. Dzieci bliżej poznały zasady obowiązujące w tym miejscu oraz tajniki pracy bibliotekarza.

 


Konkurs w bibliotece rozstrzygnięty

W kwietniu 2024 r. uczniowie klas 4-7 wzięli udział w Szkolnym konkursie bibliotecznym na mola książkowego. Celem zmagań było stworzenie w dowolnej formie wizerunku miłośnika książek.

Oto wyniki:

I miejsce- Matylda L. z klasy 5
II miejsce- Zofia Mazur z klasy 1
III miejsce- Szymon P.  z klasy 6

Gratuluję wspaniałych pomysłów i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach.

bibliotekarka

 

 


Serdecznie zapraszam uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w zabawie w Klub Pożeraczy Książek. W jej trakcie należy przeczytać po pięć książek i i zrealizować dwa wyzwania związane z czytaniem. Jednocześnie można zdobyć kolejne poziomy wtajemniczenia.

Chętnych do udziału zapraszam do szkolnej biblioteki, w której otrzymają karty do gry.

1. Na karcie znajduje się osiem pól. Większe pola oznaczają przeczytane (i zwrócone) książki z określonych kategorii, których opis znajduje się na odwrocie. Mniejsze pola to towarzyszące czytaniu wyzwania.
2. W trakcie całej zabawy uczeń ma do zrealizowania dwa wyzwania.
3. Po przeczytaniu każdej kolejnej książki (i czasem zrealizowaniu wyzwania) gracz (czyli uczeń) osiąga kolejny poziom.
4. Po oddaniu piątej książki uczeń zdobywa poziom Pożeracza Książek i otrzymuje dyplom oraz nagrodę.

Akcja trwa od września 2023 r. do zakończenia tego roku szkolnego.

Zachęcam do zabawy i odwiedzenia biblioteki.

 


 

Dnia 18 maja 2023 r. klasy 1-3 pod opieką swoich wychowawców pojechały do Raciborza. Odwiedziły zaprzyjaźnioną Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu, gdzie wzięły udział w lekcji bibliotecznej „Historia pisma i książki” oraz „Najciekawsze biblioteki na świecie”.

 

 


Dnia 29 marca 2023 r. gościliśmy w murach naszej szkoły panią Marzenę Mróz z Biblioteki Miejskiej i Powiatowej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, która przedstawiła zgromadzonym rodzicom wartości, jakie niesie ze sobą czytanie od najmłodszych lat i życia, a także przy okazji zaprezentowała bogatą, wszechstronną ofertę działań Biblioteki, z którą szkoła w Zabełkowie współpracuje od wielu już lat.


Kolejny konkurs rozstrzygnięty 

Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w konkursie czytelniczym, którego celem było wykonanie lapbooka na temat ulubionej książki. 

Oto laureaci zmagań: 

I miejsce- Martyna Fila z klasy 5 

II miejsce- Amelia Hałacz z klasy 5 

III miejsce- Mikołaj Rycka z kl.4 

 

Serdecznie gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w rywalizacji. 

Nagrodzone prace można zobaczyć w szkolnej bibliotece. 

Książki, które otrzymali uczniowie, zakupiono dzięki środkom z NPRCz. 

 


Konkurs na zakładkę do książki

W ubiegłym tygodniu zostali wyłonieni laureaci Konkursu dla klasa 1-3 na zakładkę do książki.
Najpiękniejsze prace wykonali:
Klasa 1- Maja Chrysteczko
Klasa 2- Paweł Przybyła
Klasa 3- Mateusz Gortol

Zwycięzcy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali książki zakupione z funduszy NPRCz.


Mały Książę odwiedził KGW w Zabełkowie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. J. Rymera przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabełkowie przedstawili 8 marca z okazji Dnia Kobiet w Gościńcu nad Strumykiem spektakl muzyczno-teatralny pt. „Mały Książę”. Niezwykłą podróż po planetach i opowieść o prawdziwej przyjaźni młodzi artyści z klas III-VIII zaprezentowali podczas spotkania Koła Gospodyń Wiejskich, w którym wzięli udział także Wójt Gminy Krzyżanowice, Pan Grzegorz Utracki, i Sołtys Zabełkowa, Pan Marian Studnic.

Podczas inscenizacji trzecioklasiści przy piosence „Wirują planety” z humorem odkryli tajemnice naszego Układu Słonecznego. Wpleciona w podróż historia małego chłopca z planety B-612 i jego niezwykłe rozmowy m.in. z Różą, Lisem, Bankierem, Geografem, Pijakiem czy Latarnikiem, przypomniały, że naprawdę w życiu „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Całość przepełniona muzyką i śpiewem zespołu wokalnego, śpiewającego m.in. „Gdzie jesteś, Mały Książę, gdzie” przy akompaniamencie Pani Edyty Obruśnik, bardzo barwnie podkreślała istotę prawdziwej przyjaźni, zgodnie ze słowami: „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Panie Annę Kubicę, Ewelinę Fuchs i Edytę Obruśnik w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Anna Kubica


Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników

Dnia 9 marca 2023 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 1 naszej szkoły. Po zapoznaniu się z zasadami zachowania się w pomieszczeniu oraz regulaminem wypożyczania książek dzieci nauczyły się, jak właściwie obchodzić się z książką, by mogła ona służyć innym uczniom.

Następnie pierwszoklasiści wcielili w bohaterów wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”.

Na zakończenie nowi czytelnicy wypożyczyli książki, zaproponowane przez wychowawczynię oraz bibliotekarkę, a na pamiątkę wizyty każdy otrzymał kolorową zakładkę.


Nowości w szkolnej bibliotece 

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa szkolna biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 189 nowych pozycji, spośród których 20 % to szkolne lektury, a pozostałe 80 %- nowości czytelnicze, zaproponowane przede wszystkim przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli szkoły. 

Zapraszam do odwiedzenia biblioteki i wypożyczania książek. 

 

G.Z


Od początku roku szkolnego w naszej placówce trwa akcja czytelnicza „Kwadrans z książką”, aktywizująca uczniów szkoły.  

Co piątek na wskazanej lekcji klasy, wspólnie z nauczycielem prowadzącym, przez około 15 minut czytają wybraną książkę. 

Celem akcji jest wykazanie wartości, jakie przynosi czytanie, wzbudzenie nawyku sięgania po książkę oraz współpraca w klasie i jej integracja. 

G.Z


W dniach 6-8 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole świąteczny kiermasz książki. 

Udało nam się sprzedać 41 pozycji. 

Dzięki temu szkolna biblioteka wzbogaci o kolejne książki, które przekaże nam księgarnia Tuliszków. 

G.Z


Szkoła Podstawowa w Zabełkowie otrzymała dotację w wysokości 4000 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025 oraz 1000 zł od organu prowadzącego szkołę Gminy Krzyżanowice.  

 

Bibliotekarz sporządził listę książek do zakupu, uwzględniając zainteresowania czytelnicze uczniów, poznane w przeprowadzonej ankiecie, sugestie rodziców i nauczycieli. Przy jej tworzeniu pomocne okazały się również propozycje rynku księgarskiego.  

Wykaz książek zawiera przede wszystkim nowości wydawnicze. 

Dziękuję za współpracę na tym etapie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniom, rodzicom oraz nauczycielom Szkoły. 

bibliotekarz