Wycieczka do Krakowa i Ojcowa

W dniach 25–26 kwietnia 2023 roku uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Ojcowa, pod opieką nauczycieli: Edyty Obruśnik, Edyty Jambor-Cwik oraz Katarzyny Niewęgłowskiej. Głównym celem wycieczki było poznanie historii, kultury, tradycji i zabytków dawnej stolicy Polski – Krakowa oraz wzbogacenie wiedzy na temat środowiska przyrodniczego Ojcowskiego Parku Narodowego i zasad ochrony środowiska naturalnego, jak również upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.

​Program wycieczki był zróżnicowany i obfitował w wiele atrakcji. Pierwszy dzień rozpoczął się od odwiedzenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, następie udaliśmy się do Krakowa. Zwiedziliśmy dziedzińce zamkowe oraz Katedrę Wawelską. Wsłuchując się w opowieści przewodniczki o historii świątyni, odwiedziliśmy Grobowce Królewskie oraz kryptę pary prezydenckiej. Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia, a nawet dotknięcia najsłynniejszego polskiego dzwonu, zwanego potocznie Dzwonem Zygmunta, który znajduje się w Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej. Spacerując nad Wisłą udaliśmy się na spotkanie ze smokiem wawelskim, aż dotarliśmy do Rynku Starego Miasta. Zobaczyliśmy Sukiennice, Kościół Mariacki, a o pełnej godzinie wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. Odwiedziliśmy także Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius, Bramę Floriańską oraz okno papieskie. Na zakończenie dnia pojechaliśmy do hotelu na obiadokolację i odpoczynek.

Drugiego dnia udaliśmy się do jednego z najpiękniejszych zakątków Małopolski – Ojcowskiego Parku Narodowego. Odwiedziliśmy Grotę Łokietka, Muzeum Szafera, gdzie zobaczyliśmy makietę parku w skali 1:2000. Zobaczyliśmy również dziedziniec Zamku w Pieskowej Skale oraz słynną Maczugę Herkulesa, zbudowaną z twardych skalistych wapieni. Po aktywnie spędzonym dniu nadszedł czas na posiłek i powrót do domu.

​Wycieczka była doskonałą lekcją historii i przyrody oraz okazją do lepszego poznania się, jak również do integracji uczniów.
E.O.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.